Pozycjonowanie stron - pozycjoner
Blog pozycjonera

Odległość linków

Opublikowano dnia Monday, 12 October 2009 przez Łukasz Jarzembowski

Pocztówka z Ameryki jest ważniejsza niż list od cioci spod Otwocka? Tak, przynajmniej dla Google…

Jak wiadomo, Google układając swój ranking dla każdego zapytania bierze pod uwagę ponad 200 parametrów. W tym wpisie pokażę co może uwzględniać ta (i każda inna) wyszukiwarka podczas oceny linków prowadzących do naszego serwisu.

Post ten jest w pewien sposób rozwinięciem kilkuletniego już podziału na “linkowanie wewnętrzne” i “linkowanie zewnętrzne”. Jak się niebawem okaże - może istnieć linkowanie bardziej  i mniej zewnętrzne i wewnętrzne…

Załóżmy, że mamy stronę http://www.fajnastrona.pl/ i zobaczmy w jakich przypadkach mamy linkowanie wewnętrzne, a w jakich zewnętrzne.

 1. Link prowadzący z http://www.fajnastrona.pl/jakasstrona.html do strony głównej będzie jak najbardziej linkiem wewnętrznym. Nie ma w tym żadnej filozofii, więc przejdźmy dalej.
 2. Jeżeli natomiast założymy sobie subdomenę http://www2.fajnastrona.pl/ - link prowadzący do http://www.fajnastrona.pl/ nie będzie już linkiem wewnętrznym, gdyż Google każdą subdomenę traktuje jako oddzielny serwis. Trzeba jednak przyznać, że link taki nie jest również w pełni wartościowym linkiem zewnętrznym.
 3. Jeżeli natomiast subdomenę http://www2.fajnastrona.pl/ umieścimy na innym IP (w domyśle - innym serwerze), tak jak w poprzednim przypadku - link z niej prowadzący nie będzie linkiem wewnętrznym, ale może zostać uznany za “bardziej zewnętrzny” niż poprzedni. Wszak możemy mieć fajną domenę i wynajmować ją (w ramach subdomen) innym podmiotom.
 4. Stronę http://www.fajnastrona.pl/ możemy także linkować z innych własnych domen. Na przykład http://www.fajnastrona2.pl/. Jeżeli natomiast domena fajnastrona2.pl znajduje się na tym samym serwerze (IP), Google nie musi traktować jej jako zupełnie zewnętrznej. Przecież nie od dziś duże portale zakładają swoje pod-serwisy na nowych adresach.
 5. Jeżeli natomiast umieścisz domenę fajnastrona2.pl na innym IP i będziesz z niej linkował do http://www.fajnastrona.pl/ - jest to już książkowy przypadek linkowania zewnętrznego. Jednak żeby nie było zbyt pięknie - musisz mieć na uwadze kilka poniższych parametrów:
 6. Adresy IP mają następującą postać: AAA.BBB.CCC.DDD. Jeżeli korzystasz z różnych IP od tego samego dostawcy - prawdopodobnie są one różne jedynie w klasie D (ostatnie cyfry). Wyszukiwarki mogą w tym przypadku traktować to IP jako tożsame z IP domeny fajnastrona.pl. Dużo lepiej byłoby umieścić domenę fajnastrona2.pl na IP w innej klasie C, B, a najlepiej - A.
 7. IP to nie wszystko. Wyszukiwarki w łatwy sposób mogą odczytać dane z ogólnodostępnej bazy WHOIS, czyli informacji o właścicielach domen. Jeżeli domena fajnastrona2.pl jest zarejestrowana na tę samą osobę/firmę co fajnastrona.pl (te same ID abonenta, dane teleadresowe firmy itp.) - linki z niej również nie muszą być w pełni wartościowymi linkami zewnętrznymi.
 8. Nawet jeżeli spełnione są wszystkie powyższe warunki - wyszukiwarki mogą spróbować “namierzyć” Twoją domenę poprzez sprawdzenie “prawdziwego serwera” na którym znajduje się strona. Ty też możesz to w bardzo prosty sposób wykonać:

Wpisz w wierszu poleceń:
ping twojadomena.pl
w wyniku tej komendy ujrzysz: “Odpowiedź z AAA.BBB.CCC.DDD: bajtów=(..)”
teraz wpisz komendę
ping -a AAA.BBB.CCC.DDD
w odpowiedzi ujrzysz: “Badanie (tu_prawdziwy_host_domeny) [AAA.BBB.CCC.DDD]
Prawdziwy host domeny możesz również sprawdzić za pomocą tej strony.

Jeżeli w którymkolwiek punkcie wyszukiwarka będzie miała wątpliwości co do “zewnętrzności” linku - może przekazywać mniejszy “link juice” Twojej głównej domenie. Dodatkowo, wszelkie dane o domenach, hostach i adresach IP mogą być brane pod uwagę w ocenie czy Twoja strona jest pozycjonowana “naturalnie”, czy też stosujesz “metody spamerskie”.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Kategorie: linkowanie
Tagi: , , ,
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Odległość linków"

  No related posts

8 komentarzy do “Odległość linków”

 1. Darmowy poradnik Seo napisał:

  Super wpis :) zainspirował mnie do napisania skrytu…Dlaczego nie stworzysz kursu o pozycjonowaniu? Możesz przecież na nich zarabiać i przestać łudzić się że będziesz bogaty. Napisy podam Tobie adres do dobrej internetowej platformy szkoleń internetowych :)

 2. Łukasz Jarzembowski napisał:

  Chyba wiem o jaką platformę Ci chodzi ;)
  Nie wiem tylko czy taki kurs ma rację bytu, bo w sieci jest sporo darmowych materiałów (do których np. linkujesz :p )

 3. Platforma szkoleniowa napisał:

  Link do platformy masz w moim pseudonimie.
  Uwież mi że ma ja sprzedaje kursy np. o PR
  Możesz stprzedawać artykuły, kursy polecają partnerzy których jest sporo a Ty decydujesz ile porowizji chcesz im dać. Uwierz mi że im więcej tym lepiej :)

 4. bibi88bibi napisał:

  Czyli co, wynajmujemy serwer w Ameryce, domenę w Polsce i staramy się o linki zewnętrzne z Polski ;D

 5. Łukasz Jarzembowski napisał:

  @spamer: powinienem wycinać te linki z obcymi refami z mojego bloga, ale jeszcze nie zrobiłem czegoś takiego jak polityka komentarzy, więc masz szczęście (BTW: nie licz na więcej!). Nie przekazałeś mi niczego, czego bym nie wiedział. W cnebPoints jestem w top20 partnerów, a zarobki z tego PP nie powalają. Nie wiem więc czy jest się czym tak ekscytować.
  Poza tym nie tylko ilość, ale też jakość ma znaczenie.
  Jeżeli na prawdę odnosisz sukcesy w PP - podziel się nimi na swoim blogu, a w komentarzach na blogach innych - linkuj do siebie a nie do produktów z PP (przynajmniej nie w nicku!).

  @bibi88bibi: rzeczywiście, jest jeszcze jedna kwestia o której zapomniałem wspomnieć: geolokalizacja IP. Polskie strony powinny być linkowane z polskich IP, a amerykańskie - z amerykańskich IP. Jeżeli jednak wyszukiwarki zastosują trik z “realnym hostem”, to cała ta kombinatoryka z geolokalizacją IP (przynajmniej w sensie w jakim np. ja ją stosuję - tzn. przez nadawanie domenom różnych IP w jednym systemie) - nie wypali ;-)

 6. Hostessy Warszawa napisał:

  Badam wpływ linków z komentarzy;) A tak na poważnie to mając 13 stron (podkreślam firmowych) na jednym hoscie boje sie linkować ostro miedzy nimi;/

 7. pozycjonowanie napisał:

  Bać to się nie ma czego - bez przesady;-) Linki - NIGDY nie szkodzą !!!! To bardzo ważne, co najwyżej nie działają …

 8. Hosting SEO - czy warto? | Pozycjonowanie stron - pozycjoner napisał:

  [...] Zauważyłem ostatnio ciekawy wpis na blogu Pawła Zinkiewicza na temat hostingu pod SEO. Czym różni się oferta hostingu SEO od zwykłego hostingu? Jedyną praktyczną różnicą jest możliwość korzystania z wielu różnych adresów IP… Jeżeli jeszcze nie wiesz co to jest IP i dlaczego jest ważne w pozycjonowaniu - zapraszam do przeczytania mojego artykułu na temat odległości linków. [...]

Skomentuj